Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Na półmetku wakacji - policyjne działania„NIECHRONIENI”

Wakacje dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek. W tym czasie policjanci dbają o bezpieczeństwo obywateli w szczególny sposób. 3 sierpnia 2017 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wieruszowskiej komendy w ramach wojewódzkiej akcji „Niechronieni” przeprowadzili działania na terenie powiatu wieruszowskiego.

To właśnie pieszych, rowerzystów, motocyklistów nazywamy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlaczego „niechronionymi” ?

- bo nie chroni ich maska samochodu, nie zabezpieczają ich pasy bezpieczeństwa, nie chronią ich poduszki powietrzne. W chwili wypadku samochód uderza bezpośrednio w ciało pieszego.

Statystycznie co 51 minut dochodzi w Polsce do wypadku z udziałem osób pieszych, co 7 godzin pieszy traci życie w wyniku wypadku drogowego.

Dzięki takim działaniom jak „Niechronieni” i wielu akcjom profilaktycznym podejmowanym przez wieruszowskich policjantów wzrasta świadomość społeczna na temat bezpiecznych zachowań zarówno na drodze jak i w miejscach aktywnego wypoczynku.

3 sierpnia br. w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci z wieruszowskiej „drogówki” kontrolowali kierowców, którzy w sposób rażący przekroczyli przepisy nie właściwie przejeżdżając i parkując w rejonie przejść dla pieszych. Zwracali również uwagę na pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Tego rodzaju działania będą sukcesywnie podejmowane przez wieruszowskich policjantów bo nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie.

Ponadto w wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce.

W Wieruszowie miejscem kontroli autobusów, które wyjeżdżają na wycieczki jest teren dworca PKS znajdujący się przy ulicy Wrocławskiej. Od początku wakacji policjanci wieruszowskiej „drogówki” skontrolowali 2 autokary i nie ujawnili nieprawidłowości.

Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają szczególną uwagę na pozostawiony przez nas dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wypoczynku wczasowiczów.

Nad osobami wypoczywających nad wodą również cały czas czuwają wieruszowscy stróże prawa, którzy kontrolują rejony akwenów wodnych oraz przyległego terenu, wytypowane miejsca nad rzeką Prosna oraz zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęła jedna osoba. W ubiegłym, 2016 roku przypadków utonięć było aż 11.