Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Działania Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie - podsumowanie

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach całego kraju w dniach 22-26 grudnia br. policjanci ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania pn. BEZPIECZNY WEEKEND – BOŻE NARODZENIE.

W okresie poprzedzającym Święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszyło samochodami w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach Policja w tych newralgicznych dniach zintensyfikowała działania na drogach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkich podróżujących, zwłaszcza w dni wyjazdów i powrotów. Do działań przyłączyli się również wieruszowscy policjanci.

W tym wyjątkowym okresie policjanci dołożyli wszelkich starań, aby wspierać podróżnych, koncentrując swoje działania w szczególności na udzielaniu uczestnikom ruchu drogowego wszelkiej pomocy. Funkcjonariusze nie stosowali jednak taryfy ulgowej wobec osób, które w rażący sposób naruszały przepisy ruchu drogowego i tym samym narażali innych na ryzyko utraty życia i zdrowia.

Dlatego, w czasie działań Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie policjanci pełniący służbę na drogach zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, prędkości z jaką się poruszały oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Przypominali kierowcom, kontrolując prędkość jazdy, że podczas podróży na święta nie da się odrobić straconego czasu.

Uświadamiali kierowcom, że prowadząc pojazd odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych, natomiast pasażerom, że powinni być świadomi, że choć nie kierują pojazdem mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży np. korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość lub co gorsze wsiadał za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Stróże prawa przypominali również, że szczególną troską powinniśmy otoczyć najmłodszych uczestników ruchu, zapewniając im bezpieczną podróż w foteliku bezpieczeństwa spełniającym właściwe warunki techniczne oraz o przygotowaniu swojego samochodu do drogi.

Policjanci z wieruszowskiej komendy w czasie prowadzonych działań skontrolowali 67 pojazdów. Łącznie nałożyli 41 mandatów karnych, odnotowali 9 kolizji drogowych oraz zatrzymali dwa dokumenty prawa jazdy. Ponadto stróże prawa zatrzymali sześciu kierowców, który prowadził swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. W tym świątecznym czasie na drogach powiatu wieruszowskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.