Akcja "Znicz" w województwie łódzkim - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Znicz" w województwie łódzkim

Policjanci prowadząc tegoroczną 5 dniową akcję ZNICZ / 31.10.- 4.11/ na drogach i w okolicach cmentarzy mają za zadanie pomagać udrażniać ruch i ułatwiać dotarcie w odwiedzane miejsca. Sytuacja na terenie garnizonu łódzkiego jest stale monitorowana przez centrum operacyjne policji. Analizie poddawany jest także stan sił i środków kierowanych do zabezpieczenia akcji.

Jak co roku w policyjną akcję ZNICZ zaangażowane są patrole umundurowane jak i kryminalne. Sytuacja na terenie województwa monitorowana jest również z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam gdzie pojawią się newralgiczne miejsca.

W ubiegłym roku działania związane z akcją Znicz prowadzone były przez 7 dni ( od 27 października do 2 listopada ). Na terenie woj. łódzkiego w tym czasie doszło do 81 wypadków drogowych , w których zginęły 4 osoby a 90 zostało rannych. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu pierwszego dnia tegorocznej akcji „Znicz” na drogach województwa łódzkiego doszło do 16 wypadków w których rannych zostało 17 osób, a jedna osoba poniosła śmierć. Ten najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce w Paradyżu (powiat opoczyński). Według wstępnych ustaleń 26-letni kierujący saabem potrącił przechodzącego w miejscu niedozwolonym i bez elementów odblaskowych 67-letniego mężczyznę. W wyniku poniesionych obrażeń pieszy zmarł.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

1 listopada 2018 roku na drogach woj. łódzkiego doszło do 6 wypadków, w których rannych zostało 6 osób, nikt nie zginął.