Akcja "Znicz" w województwie łódzkim - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Znicz" w województwie łódzkim

Policjanci prowadząc tegoroczną 5 dniową akcję ZNICZ / 31.10.-4.11/ na drogach i w okolicach cmentarzy mają za zadanie pomagać udrażniać ruch i ułatwiać dotarcie w odwiedzane miejsca. Sytuacja na terenie garnizonu łódzkiego jest stale monitorowana przez centrum operacyjne policji. Analizie poddawany jest także stan sił i środków kierowanych do zabezpieczenia akcji.

Mimo zwiększonej absencji chorobowej patrole zarówno umundurowane jak i kryminalne są tak organizowane aby zapewnić  ciągłość służb. Sytuacja na terenie województwa będzie monitorowana z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam gdzie pojawią się newralgiczne miejsca.

W ubiegłym roku działania związane  z akcją  Znicz prowadzone były przez 7 dni ( od 27 października do 2 listopada 2017 ). Na terenie woj. łódzkiego w tym czasie doszło do 81 wypadków drogowych , w których zginęły 4 osoby a 90 zostało rannych. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

W ciągu pierwszego dnia tegorocznej akcji „Znicz” na drogach województwa łódzkiego doszło do 16 wypadków w których rannych zostało 17 osób, a jedna osoba poniosła śmierć. Ten najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce w Paradyżu (powiat opoczyński). Według wstępnych ustaleń 26-letni kierujący saabem potrącił przechodzącego w miejscu niedozwolonym i bez elementów odblaskowych 67-letniego mężczyznę. W wyniku poniesionych obrażeń pieszy zmarł.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Od 31 października 2018 roku do 3 listopada włącznie na terenie województwa łódzkiego doszło 38 wypadków, w których  rannych zostało 37 osób, a 3 poniosły śmierć.

 W  okresie 4 dni od 31 października do 3 listopada włącznie policjanci zatrzymali 24 nietrzeźwych kierujących.

 

Piotrków Trybunalski – zginął pieszy – nie miał żadnych elementów odblaskowych.  Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 2 listopada ok. godziny 17.45 na DK 12 w gminie Grabica.. Z wstępnych ustaleń wynika, że 30-letni kierujący daewoo lanos jadąc w kierunku Grabicy, przy skrzyżowaniu  z drogą w miejscowości Kamocin uderzył w przechodzącego przez jezdnie 60-letniego pieszego, który nie miał żadnych elementów odblaskowych. Niestety mimo reanimacji potrącony mężczyzna zmarł. Kierujący był trzeźwy.

 

Łowicz – uderzył w tył nieoświetlonego rozrzutnika rolniczego – zmarł mimo reanimacji. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 2 listopada około godziny 17.00 w miejscowości Rózyce w gminie Kocierzew,. Jak wynika z wstępnych ustaleń 64-letni kierujący daewoo  uderzył w tył nieoświetlonego rozrzutnika z ciągnikiem rolniczym kierowanym przez 33 –latka. W wyniku wypadku  kierujący lanosem , mimo reanimacji, zmarł. Kierujący traktorem był trzeźwy.

 

Przed nami ostatni dzień działań związanych ze Świętem Zmarłych. Spodziewać należy się zwiększonego ruchu drogowego. Choć w okolicach samych cmentarzy było bezpiecznie  to niestety na drogach przechodzących przez małe miejscowości, po szybko zapadającym  zmroku, doszło do 3 śmiertelnych wypadków. Wszystkie pokazują jak ważne aby zadbać o to aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Niezbędne są elementy odblaskowe i właściwe oświetlenie pojazdów.