Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nadeszła śnieżna zima - policjanci apelują o ostrożność

zimowa aura często i szybko powoduje utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach, głównie o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.

Apelujemy i przypominamy :

Aktualnie szybko zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Ujemne temperatury oraz opady śniegu powodują, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu swojego pojazdu przed podróżą.

Pamiętajmy, że jezdnie są przymrożone, śliskie, a tym samym bardzo łatwo jest o utratę przyczepności. Dlatego przede wszystkim należy stosować się do ograniczeń prędkości i poruszać się z założonymi oponami zimowymi oraz włączonymi światłami mijania, co z pewnością spowoduje, że pojazd, którym się poruszamy będzie bardziej widoczny na drodze.

Apelujemy do kierowców, aby zachowywali szczególną ostrożność na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejscach nawierzchnia jest wyjątkowo śliska. Bądźmy czujni również w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.

Do kierowców samochodów ciężarowych apelujemy o usuwanie tafli lodowych z pojazdów przed wyruszeniem w drogę, szczególnie po dłuższym postoju.

Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w warunkach zimowych nie musi oznaczać prędkości bezpiecznej.

Do osób pieszych apelujemy, aby przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.

Powinniśmy też zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze. Pamiętajmy, że pieszy powinien posiadać jakikolwiek element odblaskowy, który sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy również do właścicieli i administratorów obiektów, szczególnie wielkopowierzchniowych o usuwanie zalegającego śniegu i tzw. zwisów z powierzchni dachów, które również mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

 

UWAGA zablokowana A 1 w powiecie łódzkim -wschodnim w kierunku Gdańska.

Policjanci organizują objazd przez Brzeziny do węzła Łódź Północ. Na miejscu pracują policjanci i inne służby medyczne. Z wstępnych ustaleń wynika, że przed godziną 7.00 doszło do dwóch odrębnych zdarzeń drogowych w odległości kilku km od siebie.

Na 302 km A1 w kierunku Gdańska pomiędzy Brzezinami a węzłem Łódź Płn. zderzyło się 10 pojazdów, w tym dwa ciężarowe. Trwa diagnostyka podróżnych. Kilka km wcześniej /305 km/ w okolicach miejscowości Natolin zderzyły się dwa pojazdy - w tym przypadku nikt nie potrzebował pomocy medycznej. Autostrada na tym odcinku jest całkowicie zablokowana.