Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy czworonożny funkcjonariusz w wieruszowskiej Komendzie Policji

Lares – tak nazywa się owczarek belgijski, ma 2 lata i w styczniu br. rozpoczął pracę w wieruszowskiej Komendzie Policji. Będzie zajmował się pracą patrolowo-tropiącą.

Przewodnikiem psa jest asp. sztab. Marcin Lipieta. Policjant w ciągu ostatnich miesięcy wraz z pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach. Zapoznał się tam z aspektami teoretycznymi, metodami tresury oraz sposobami pielęgnacji zwierząt. Podczas zajęć praktycznych pies ćwiczył posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, pościgi, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienie śladów ludzkich.

Teraz głównym zadaniem czworonożnego funkcjonariusza będzie czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu wieruszowskiego. Obok oddziaływania prewencyjnego Lares będzie wykorzystywany do działań związanych z zabezpieczeniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz pościgów. Czworonożny funkcjonariusz będzie stanowił pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu. Ponadto będzie pomocny w tropieniu śladów oraz podczas przeszukań terenu w celu odnalezienia osoby zaginionej.