Uwaga na fałszywe smsy i linki - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie

Informacje

Uwaga na fałszywe smsy i linki

Oszuści wykorzystują i wymyślają wiele nowych sposobów, by pozyskać gotówkę i dostęp do danych wrażliwych. Kolejną są smsy przesyłane do przypadkowych osób, z treści których wynika, że np. paczka została zatrzymana przez służby celne. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w linki otrzymane razem z tego typu wiadomością.

Nasze telefony z dostępem do Internetu, z różnymi aplikacjami, w tym z bankowymi, stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych. Wiedzą o tym również oszuści. Aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nasz naszymi telefonami.

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS, że np. "paczka została zatrzymana przez słuzby celne". Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają również do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Nadawca może również udawać, że wiadomość wysłana jest z Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celnego. Wówczas również chodzi o niewielką dopłatę. W takiej sytuacji przestepcy piszą, że aby dowiedzieć się więcej lub aby uiścić zapłatę, należy kliknąć w wysłany SMS-em link. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. "Kliknięcie" w taki link może spowodować, że użytkownik telefonu nieświadomie zainstaluje na nim szkodliwe oprogramowanie, co pozwoli osobom, które wysyłają tego typu wiadomości, pozyskać dane do logowania między innymi do kont bankowych, portali społecznościowych i wszystkiego innego co mamy w telefonie. Tym samym przestępcy przejmą do niego całkowity dostęp.

Policjanci ostrzegają przed tego typu smsami. W żadnym wypadku nie należy wchodzić w linki otrzymane wraz z takimi informacjami. Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową. Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość.

Źr. KGP